Trasa Wyprawy Selmą Expeditions na Georgię Południową 2013


Wyprawa "Selmą na Georgię Południową", październik - listopad 2013

15 października planujemy wyruszyć z Ushuaia. Jeśli tyko pogoda będzie sprzyjająca pożeglujemy wprost na Georgię Południową, ponad 1000 mil wiosenną porą w pięćdziesiątkach.

Około dwa tygodnie zostaniemy na wyspie eksplorując fiordy, robiąc wycieczki w góry, obserwując niezwykłą przyrodę. Nie obędzie się bez refleksji nad historią wielorybnictwa i losem wypraw Shackeltona.

Powrót to kolejne 2000 Mm. Jeśli tylko warunki lodowe i pogoda pozwolą z Georgi kierujemy się w stronę Antarktydy, na Wyspę Słoniową. Hurley tak opisał ją w swoich dziennikach:

"Nigdy w życiu nie widziałem tak dzikiego i nieprzyjaznego miejsca. Jednak te srogie klify pokryte zaspami śniegu i otulone chmurami mają w sobie głęboki majestat."

Wracać będziemy przez polską stację ‚Arctowski‛ i Przyladek Horn.

Wyprawa na Georgię to około 3000 Mm wymagającej żeglugi po jednym z najbardziej sztormowych akwenów świata.

Georgia Południowa

zdjęcia Henryk Wolski

Georgia Południowa to górzysta wyspa na południowym skraju Atlantyku. Szczyty sięgają ponad 2500 m npm (najwyższy, Paget 2935m), pokryte spływającymi do morza lodowcami. Wybrzeże jest skaliste a w wielu miejscach ciągną się urwiste klify. Wąskie zatoki wcinają się między grzbiety tworząc od wschodniej strony w miarę bezpieczne kotwicowiska.

Leży w subantarktycznej strefie silnych wiatrów związanych z Dryfem Wiatrów Zachodnich. Charakterystyczne dla Georgii Południowej są duże opady - głównie śniegu (1400 mm rocznie), wysoka wilgotność powietrza, częste mgły oraz niskie temperatury przez cały rok (średnia temp. roczna to 2 st C).

Dziś nie ma tu stałych mieszkańców. Jedynie pracownicy muzeum i kilku urzędników w Grytviken, w miesiącach letnich oraz naukowcy ze stacji British Antarctic Research Stations (Bird Island i King Edward Point).

Nie brak na wyspie śladów historii - porzuconych baz wielorybniczych. Założona przez Larsena Grytviken, konkurencyjne Husvik, Leith, Godthull przypominają o epoce rabunkowych polowań. Dziś są już martwe i porosnięte trawą.

To stąd ruszał Shackleton na wyprawe Transantarktyczną, tu przypłyną z wyspy Słoniowej po pomoc i tu zmarł na zawał serca w 1922 i został pochowany w Grytviken.

Grytviken

Georgia Południowa - Grytviken

Georgia Południowa

Georgia Południowa

Georgia - Subantarktyczna perła.

Georgia Południowa to perła wysp subantarktycznych. My chcemy trafić do tego raju.

Różnorodność biologiczna Georgi jest większa niż Galapagos i wg dzisiejszych danych wynosi 1445 gatunków, ale Darwina niestety na niej nie było.

W trakcie sezonu lęgowego na wyspie dochodzi do największego zagęszczenie masy ssaków morskich ma świecie.Na plażach będą nas czekać samce słoni morskich walczące właśnie o swój skrawek terenu i prawo do haremu. Mamy nadzieję że nie jesteśmy w ich typie. Będą też stada uchatek antarktycznych i wieloryby: humbaki, biskajski południowy , wal karłowaty.

Spotkamy albatrosy co najmniej 8 gatunków razem z największym albatrosem wędrownym. To czas łączenia się w pary i zakładania gniazd. Będą też wyrośnięte pisklaki bo opieka nad młodymi u tego gatunku trwa 12-13 miesięcy.

No i pingwiny: królewski (tylko ciut mniejszy od cesarskiego) , maskowy, białobrewy, skocz złotoczuby (macaroni).

Albatrosy wędrowne (Diomedea exulans)

Albatrosy wędrowne (Diomedea exulans)

Pingwiny królewskie (Aptenodytes patagonicus)

Pingwiny królewskie (Aptenodytes patagonicus)

Słoń morski (Mirounga leonina)

Słoń morski (Mirounga leonina)

Słonie morskie

Słonie morskie i pingwiny królewskie

Sir Ernest Shackleton

„...przeprowadził swoich ludzi przez jedną z najbardziej heroicznych walk o przetrwanie w annałach eksploracji”
(C. Alexander)

„Dla naukowych odkryć dajcie mi Scotta, dla prędkości i sprawności dajcie mi Amundsena, ale gdy nastapi katastrofa i stracicie wszelka nadzieję, padnijcie na kolana i módlcie się o Shackletona”
(E. Hilary - zdobywca Mont Everestu)

Celem Imperialnej Ekspedycji Transantarktycznej było przejście Antarktydy od Morza Weddella do Morza Rossa przez biegun. Nie został osiągnięty, stracili statek zmiażdżony w lodach Morza Weddella, pięć miesięcy obozowali na paku lodowym, w otwartej szlupie dotarli z Wyspy Słoniowej do Georgi Południowej ale nie zginął żaden członek ekspedycji.

Epopeję wyprawy przestudiujcie koniecznie w książkach:
„Antarktyczna podróż Sir Ernesta Shackletona” - Alfreda Lansinga
„Endurance Antarktyczna Wyprawa Shackletona” - Caroline Alexander
„Południe” - Ernesta Shackletona

Historia Sackeltona to też udział w wyprawie Scotta na Discovery w 1901 - 1904, wyprawa Nimroda 1907 – 1909 i ostatnia Quest w 1922. Niewiarygodna opowieść o zatonięciu Endurance, dryfie na krze, żegludze szalupami i ocalenia wszystkich uczestników warta jest poznania.

O ekspedycji repliką łodzi ratunkowej „James Caird” sir Ernesta Shackletona, w której brał udział Henryk Wolski, przeczytajcie w jego książce pt. „Fortitudine Vincimus – zwyciężymy wytrwałością”.

Staramy się w naszych rejsach dotknąć historii. Byliśmy już na morzu Weddella, w tym sezonie czas na Georgie Południową , Wyspę Słoniową i powtórne odwiedziny M. Weddella. W jeszcze następnym kto wie może uda nam się dotrzeć na morze Rossa?

Endurance uwięziony na Morzu Weddella

Endurance w paku na Morzu Weddella

Wodowanie szalupy James Caird na Wyspie Słoniowej

Wodowanie James Caird - Wyspa Słoniowa

Hurley i Shackleton w obozie na krze, na Morzu Weddella

Hurley i Shackleton w ‚obozie na krze‛

Grób Shackletona w Grytviken na Georgi Południowej

Grób Shackletona w Grytviken

Linki:

Strona rządowa Georgii Południowej: www.sgisland.gs

Heritage Trust: www.sght.org

Muzeum w Grytviken: www.sgmuseum.gs


Georgia Południowa - Grytviken, fot. Henryk Wolski Georgia Południowa, fot. Henryk Wolski Georgia Południowa, fot. Henryk Wolski Georgia Południowa, fot. Henryk Wolski Georgia Południowa, fot. Henryk Wolski Georgia Południowa, fot. Henryk Wolski Georgia Południowa, fot. Henryk Wolski© SELMA EXPEDITIONS 2006-2013 I webmaster